Greitas būdas nustatyti, ar vyras (ne)vaisingas

Dėl nevaisingumo į medikus dažniausiai kreipiasi moterys, tačiau specialistai vis dažniau atsigręžia į vyrus ir pirmiausia tyrimą siūlo pradėti būtent nuo jų.  Statistikos duomenimis, nevaisingumas Lietuvoje paliečia apie penktadalį vaikų norinčių susilaukti šeimų.

Dėl nevaisingumo į medikus dažniausiai kreipiasi moterys, tačiau specialistai vis dažniau atsigręžia į vyrus ir pirmiausia tyrimą siūlo pradėti būtent nuo jų. Taip pora sutaupo nemažai laiko ir energijos, tuo pačiu tausoja moters sveikatą. 

Šiuo metu yra stebima, kad kas antrai porai, kuri kreipiasi dėl nevaisingumo, yra nustatomas ir vyro vaisingumo sutrikimas. Todėl specialistai rekomenduoja vyrams nelaukti ir profilaktiškai ar net prieš kuriant šeimą pasitikrinti savo vaisingumą, atlikti hormoninius bei spermos tyrimus. Laiku atlikti tyrimai padeda apčiuopti ankstyvąsias prostatos problemas bei išsaugoti vaisingumą, o susidūrus su vaisingumo problemomis, greitai nustatyti jų priežastis ir ieškoti sprendimų.

 Pirmas žingsnis – paprastas testas namuose

 Sėklinio skysčio (spermos) tyrimas. Jis gali būti trumpas, informacinio pobūdžio, atliekamas tiesiog namuose. Jo metu masturbacijos būdu į sterilų indą surenkamas ejakuliatas, kuris sumaišomas su tam tikra chemine medžiaga. Užlašinus ant kasetės stebimas rezultatas, kuris indikuoja, ar spermos kokybė gera. 

 Svarbu žinoti, kad namuose naudojami testai nenustato visų galimų vyro spermos nevaisingumo aspektų: spermatozoidų judrumo (judrumas (greitis) turi didelės reikšmės geram vaisingumo rezultatui), morfologijos, suskystėjimo laiko, tąsumo ir kt. Todėl nereikėtų apsiriboti vienu testu, rekomenduojama detalesniam tyrimui kreiptis į medikus.

 Profesionalus vaisingumo tyrimas

 Siekiant išsiaiškinti galimas vyro nevaisingumo priežastis, atliekama išsami spermos analizė, dar vadinama spermograma. Tada analizuojamas spermos kiekis, jos fizinės savybės: pH, spalva, kvapas, tirštumas, klampumas. Įvertinamas spermatozoidų kiekis ir judrumas, tiriamas jų gyvybingumas, įvertinama jų morfologija, t. y. ar nėra pakitusi forma.

Tiriant vaisingumą atliekamas ir hormonų lygio tyrimas. Šiuo tyrimu nustatomas pagrindinių dviejų hormonų – Testosterono (T) ir Folikulus Stimuliuojančio Hormono (FSH) – lygiai. Tačiau jei yra indikacijų, gali tekti atlikti ir kitus hormonų tyrimus: Liuteinizuojančio Hormono (LH), Estradiolio ir Prolaktino. 

Ieškant tolimesnių nevaisingumo priežasčių, gali būti atliekama ultragarsinis sėklidžių tyrimas ir begalė detalesnių, tiek hormoninių, tiek lytinių ląstelių ar genetinių tyrimų. Specialistai ramina, kad net ir radus pakitimų, jie nebūtinai reiškia kokią nors ligą ar visišką nevaisingumą. Būtina tiksli analizė ir aktyvus bendradarbiavimas gydyme.

 Kokie įpročiai gali lemti vyrų nevaisingumą?

 Vyrų nevaisingumas gali būti susijęs su įvairiais sveikatos sutrikimais ar kenksmingais įpročiais. Vaisingumui kenkia cigarečių ir įvairių cheminių preparatų rūkymas, reguliarus, intensyvus marihuanos ir kitų atpalaiduojančių narkotinių medžiagų vartojimas, alkoholio, anabolinių steroidų vartojimas bei labai intensyvus sportinis aktyvumas, aplinka, kurioje naudojamos toksinės medžiagos, tam tikrų vaistų vartojimas, nesveika mityba. Prasta mityba siejama su neigiamu laisvųjų radikalų poveikiu spermatozoidams. Šiuo metu stebima, kad laisvieji radikalai ROS (reaktyviosios deguonies dalelės) stipriai pažeidžia spermatozoidų DNR bei formą.

Sveikatos specialistai pastebi, kad stresas, prasta psichologinė savijauta, įtampa, būsenos kurios didina kraujo spaudimąir imuninės sistemos susilpnėjimą, daro didelį poveikį vaisingumui. Kenkia ir kūno temperatūros svyravimas – fiziologiškai vyrų sėklidėse temperatūra yra keliomis laipsnio dalimis mažesnė negu bendra kūno temperatūra, todėl bet koks temperatūros pasikeitimas stipriai veikia spermatozoidų vystymąsi. Tad svarbu pasirūpinti gera savo psichologine sveikata, sveiku ir aktyviu gyvenimo būdu bei pilnaverte mityba.

Kuo svarbus vitaminas D? Greitas testas nustatys jo trūkumą

Būtiniausių vitaminų ir mikroelementų deficitas neištinka per dieną, tačiau tik pajutę negalavimus, pradedame ieškoti jų priežasties. Kas rodo ir kaip nustatyti vitamino D trūkumą?

Vitamino D nauda organizmui

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris ypatingai svarbus mūsų organizmo apykaitos procesams. Jis atsakingas už kalcio įsisavinimą, o šis yra gyvybiškai svarbus sveikų kaulų, dantų ir kitų kaulinių audinių struktūrai, didina kaulų mineralų tankį ir sumažina riziką nugriūti, yra labai svarbus raumenų vystymuisi. Taip pat vitaminas D užtikrina fosforo įsisavinimą. Nuo vitamino D priklauso ir sėkminga širdies veikla, sklandus nervinės sistemos darbas. Šis vitaminas vaidina svarbų vaidmenį kovojant su infekciniais susirgimais, užtikrina imuninės sistemos darbą.

Kokie požymiai rodo galimą vitamino D trūkumą? 

Vitamino D trūkumą gali sukelti antsvoris ar nutukimas, saulės šviesos trūkumas, pernelyg dažnas kremo nuo saulės naudojimas, senyvas amžius (odos gebėjimas gaminti vitaminą D su amžiumi mažėja), retas buvimas lauke, nepakankamas žuvies ar pieno produktų vartojimas.

Simptomai, išduodantys, jog gali būti nepakankamas vitamino D lygis: raumenų silpnumas, lėtinis skausmas, nerimas, galvos skausmai, sunkumas susikaupti ar sutelkti dėmesį, slenkantys plaukai, nuovargis, depresija, nemiga, artritas, osteoporozė ar kaulų lūžiai. Vitamino D nepakankamumas gali turėti įtaką imuninės sistemos susilpnėjimui, o tai reiškia dažnas peršalimo ligas ar gripą. Odos problemos, tokios kaip psoriazė, ilgai negyjančios žaizdos taip pat gali būti požymiai, rodantys vitamino D trūkumą.

Svarbu laiku atkreipti dėmesį į pasireiškiančius simptomus, jog būtų galima užkirsti kelią rimtesnėms problemoms ar ligoms. Trūkstant vitamino D yra aukštesnė rizika širdies ir kraujagyslių ligoms bei aukštesniam kraujospūdžiui, didesnė tam tikrų vėžinių susirgimų rizika, autoimuninės ligos, didesnė diabeto rizika, astma, kūdikių ir vaikų vystymosi problemos.

Kaip nustatyti galimą vitamino D trūkumą?

Jeigu manote, jog turite vitamino D trūkumą, rekomenduotina kreiptis į gydytoją, atlikti kraujo tyrimą. Tyrimui naudojami ir greitieji savikontrolės testai, kuriems nereikia jokių papildomų priemonių ar instrumentų, kuriuos galima naudoti namuose. Rezultatai gaunami vos per 10 minučių, o testo tikslumas didesnis nei 90 %. Tokio testo rezultatai identifikuoja deficitą, nepakankamumą, pakankamumą ar vitamino D perteklių organizme.

Ką daryti, jei trūksta vitamino D?

Vitamino D galima gauti daugiau laiko praleidžiant saulės šviesoje, valgant vitamino D turinčius maisto produktus. Tarp jų: menkių kepenų aliejus, otas, karpis, skumbrė, ungurys, laukinės lašišos, sykas, kardžuvė, vaivorykštinis upėtakis, sardinės, tunas, ikrai, laisvai laikomų vištų kiaušiniai, jautienos kepenys, neapdorotas pienas ir pieno produktai, maitake ir portobello grybai (paveikti UV spindulių).

Kitas sprendimas yra vartoti vitamino D turinčius maisto papildus. Idealu, jeigu vitamino D dozė parenkama individualiai, pagal atlikto kraujo tyrimo rezultatus. Todėl verta pasitikrinti vitamino D kiekį kraujyje, kad žinotumėte, kokią dozę vitamino D reikia vartoti, ar veikia pasirinktas preparatas, nes vitamino D tam tikrais atvejais galima ir perdozuoti.


Laiku pastebėkite, kad organizmui trūksta geležies. Greitasis feritino testas

Apie ką kalba mums signalizuoja dažnas galvos svaigimas, silpnumas, nuovargis, oro trūkumas, greitas širdies plakimas? Dėl šių sveikatos problemų rekomenduojama išsitirti feritino (geležies) kiekį kraujyje. Apie ką kalba mums signalizuoja dažnai jaučiamas galvos svaigimas, silpnumas, galvos skausmas, nepaaiškinamas nuovargis, įtampa, depresija, veido blyškumas, oro trūkumas, greitas širdies plakimas? Arba slenkantys, lūžinėjantys, lėtai augantys ir blizgesį praradę plaukai, sausėjanti, skilinėjanti oda, keistas potraukis saldymedžiui, kreidai, purvui, moliui ar deginimo pojūtis liežuvyje? Tai gali būti simptomai, kad organizme trūksta geležies. O išsekimas, mieguistumas, apatija, širdies problemos, sąnarių skausmas, artritas, žemas lytinis potraukis, kūno plaukų slinkimas, skrandžio skausmas, svorio kritimas, pilvo skausmas, energijos trūkumas gali  signalizuoti galimą geležies kaupimą organizme. Todėl sveikatos specialistai rekomenduoja laiku atkreipti dėmesį į sveikatos problemas ir išsitirti feritino (geležies) kiekį kraujyje. Nekontroliuojamas geležies kiekis gali sukelti širdies nepakankamumą, krūtinės, kojų skausmą, spengimą ausyse, o laiku nustatytas geležies (feritino) kiekio pokytis organizme gali padėti diagnozuoti sideroblastinę anemiją, navikinius procesus, tuberkuliozę, reumatinę ligą, hemachromatozę, kepenų, suaugusiųjų Stilio ir kitas ligas.  Feritino (geležies) tyrimas Feritinas (FER) yra vienas jautriausių ir specifiškiausių rodiklių, kuris padeda nustatyti organizmo geležies atsargas.  Jo tyrimas padeda nustatyti mažakraujystės priežastis, įtarti ir diagnozuoti ūmius uždegimus bei lėtines ligas. Tiek per didelis, tiek per mažas geležies kiekis turi didelį poveikį savijautai ir sveikatos būklei. Todėl svarbu tyrimais nustatyti organizme esantį kiekį ir parinkti tinkamą gydymą. Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo mėginio. Iš kur galime gauti organizmui reikalingos geležies? Svarbiausia yra visavertė mityba. Geležis žmogaus organizme tinkamai pasisavinama su maistu, todėl subalansuota dieta turėtų užtikrinti, kad šios medžiagos organizme nepritrūks. Geležis maiste aptinkama raudonoje mėsoje, žuvyje, kokybiškoje vištienoje, avižinėse kruopose, riešutuose, krevetėse, austrėse, kiaušiniuose, petražolėse, lapinėse daržovėse, bruknėse, spanguolėse, mėlynėse, slyvose.  Labai svarbu atkreipti dėmesį į geležies įsisavinimą gerinančius arba bloginančius veiksnius. Yra žinoma, kad polifenoliai, kurių gausu vaisiuose, daržovėse, riešutuose, kalcis, fitino rūgštis (randama grūduose) blogina geležies įsisavinimą, o įsisavinimą gerina vitaminas C, kuris sukuria su geležimi tirpų ir lengviau įsisavinamą junginį. Jei tyrimais nustatytas geležies trūkumas ar per didelis kaupimas organizme, būtina vadovautis gydytojo rekomendacijomis. Gydytojai rekomenduoja profilaktiškai atlikti kraujo tyrimus, kad būtų galima laiku pastebėti geležies trūkumą ar kaupimą organizme.   

Adresas

Panerių g. 64, 03202 Vilnius Lietuva

El. paštas

info@anfarma.eu

Tel. numeris

+370 646 716 83

Šiuo metu bendradarbiaujame su daugiau nei 100 klientų visoje Europoje. Dirbame tiek su judriniais asmenimis, tiek su valstybiniais projektais. Sertifikuota produkcija tiekiama nuo medicinos įstaigų iki verslo biurų.

 

Susisiekime

Copyright © 2022. Anfarma. Visos teisės saugomos. 

Į krepšelį