Kuo svarbus vitaminas D? Greitas testas nustatys jo trūkumą
Būtiniausių vitaminų ir mikroelementų deficitas neištinka per dieną, tačiau tik pajutę negalavimus, pradedame ieškoti jų priežasties. Kas rodo ir kaip nustatyti vitamino D trūkumą?
Vitamino D nauda organizmui
Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris ypatingai svarbus mūsų organizmo apykaitos procesams. Jis atsakingas už kalcio įsisavinimą, o šis yra gyvybiškai svarbus sveikų kaulų, dantų ir kitų kaulinių audinių struktūrai, didina kaulų mineralų tankį ir sumažina riziką nugriūti, yra labai svarbus raumenų vystymuisi. Taip pat vitaminas D užtikrina fosforo įsisavinimą. Nuo vitamino D priklauso ir sėkminga širdies veikla, sklandus nervinės sistemos darbas. Šis vitaminas vaidina svarbų vaidmenį kovojant su infekciniais susirgimais, užtikrina imuninės sistemos darbą.
Kokie požymiai rodo galimą vitamino D trūkumą?
Vitamino D trūkumą gali sukelti antsvoris ar nutukimas, saulės šviesos trūkumas, pernelyg dažnas kremo nuo saulės naudojimas, senyvas amžius (odos gebėjimas gaminti vitaminą D su amžiumi mažėja), retas buvimas lauke, nepakankamas žuvies ar pieno produktų vartojimas.
Simptomai, išduodantys, jog gali būti nepakankamas vitamino D lygis: raumenų silpnumas, lėtinis skausmas, nerimas, galvos skausmai, sunkumas susikaupti ar sutelkti dėmesį, slenkantys plaukai, nuovargis, depresija, nemiga, artritas, osteoporozė ar kaulų lūžiai. Vitamino D nepakankamumas gali turėti įtaką imuninės sistemos susilpnėjimui, o tai reiškia dažnas peršalimo ligas ar gripą. Odos problemos, tokios kaip psoriazė, ilgai negyjančios žaizdos taip pat gali būti požymiai, rodantys vitamino D trūkumą.
Svarbu laiku atkreipti dėmesį į pasireiškiančius simptomus, jog būtų galima užkirsti kelią rimtesnėms problemoms ar ligoms. Trūkstant vitamino D yra aukštesnė rizika širdies ir kraujagyslių ligoms bei aukštesniam kraujospūdžiui, didesnė tam tikrų vėžinių susirgimų rizika, autoimuninės ligos, didesnė diabeto rizika, astma, kūdikių ir vaikų vystymosi problemos.
Būtiniausių vitaminų ir mikroelementų deficitas neištinka per dieną, tačiau tik pajutę negalavimus, pradedame ieškoti jų priežasties.
Kaip nustatyti galimą vitamino D trūkumą?
Jeigu manote, jog turite vitamino D trūkumą, rekomenduotina kreiptis į gydytoją, atlikti kraujo tyrimą. Tyrimui naudojami ir greitieji savikontrolės testai, kuriems nereikia jokių papildomų priemonių ar instrumentų, kuriuos galima naudoti namuose. Rezultatai gaunami vos per 10 minučių, o testo tikslumas didesnis nei 90 %. Tokio testo rezultatai identifikuoja deficitą, nepakankamumą, pakankamumą ar vitamino D perteklių organizme.
Ką daryti, jei trūksta vitamino D?
Vitamino D galima gauti daugiau laiko praleidžiant saulės šviesoje, valgant vitamino D turinčius maisto produktus. Tarp jų: menkių kepenų aliejus, otas, karpis, skumbrė, ungurys, laukinės lašišos, sykas, kardžuvė, vaivorykštinis upėtakis, sardinės, tunas, ikrai, laisvai laikomų vištų kiaušiniai, jautienos kepenys, neapdorotas pienas ir pieno produktai, maitake ir portobello grybai (paveikti UV spindulių).
Kitas sprendimas yra vartoti vitamino D turinčius maisto papildus. Idealu, jeigu vitamino D dozė parenkama individualiai, pagal atlikto kraujo tyrimo rezultatus. Todėl verta pasitikrinti vitamino D kiekį kraujyje, kad žinotumėte, kokią dozę vitamino D reikia vartoti, ar veikia pasirinktas preparatas, nes vitamino D tam tikrais atvejais galima ir perdozuoti.