antfarma

Greitas būdas nustatyti, ar vyras (ne)vaisingas

Dėl nevaisingumo į medikus dažniausiai kreipiasi moterys, tačiau specialistai vis dažniau atsigręžia į vyrus ir pirmiausia tyrimą siūlo pradėti būtent nuo jų.  Statistikos duomenimis, nevaisingumas Lietuvoje paliečia apie penktadalį vaikų norinčių susilaukti šeimų.

Šiuo metu yra stebima, kad kas antrai porai, kuri kreipiasi dėl nevaisingumo, yra nustatomas ir vyro vaisingumo sutrikimas. Todėl specialistai rekomenduoja vyrams nelaukti ir profilaktiškai ar net prieš kuriant šeimą pasitikrinti savo vaisingumą, atlikti hormoninius bei spermos tyrimus. Laiku atlikti tyrimai padeda apčiuopti ankstyvąsias prostatos problemas bei išsaugoti vaisingumą, o susidūrus su vaisingumo problemomis, greitai nustatyti jų priežastis ir ieškoti sprendimų.

 Pirmas žingsnis – paprastas testas namuose

Sėklinio skysčio (spermos) tyrimas. Jis gali būti trumpas, informacinio pobūdžio, atliekamas tiesiog namuose. Jo metu masturbacijos būdu į sterilų indą surenkamas ejakuliatas, kuris sumaišomas su tam tikra chemine medžiaga. Užlašinus ant kasetės stebimas rezultatas, kuris indikuoja, ar spermos kokybė gera. 

 Svarbu žinoti, kad namuose naudojami testai nenustato visų galimų vyro spermos nevaisingumo aspektų: spermatozoidų judrumo (judrumas (greitis) turi didelės reikšmės geram vaisingumo rezultatui), morfologijos, suskystėjimo laiko, tąsumo ir kt. Todėl nereikėtų apsiriboti vienu testu, rekomenduojama detalesniam tyrimui kreiptis į medikus.

Profesionalus vaisingumo tyrimas

Siekiant išsiaiškinti galimas vyro nevaisingumo priežastis, atliekama išsami spermos analizė, dar vadinama spermograma. Tada analizuojamas spermos kiekis, jos fizinės savybės: pH, spalva, kvapas, tirštumas, klampumas. Įvertinamas spermatozoidų kiekis ir judrumas, tiriamas jų gyvybingumas, įvertinama jų morfologija, t. y. ar nėra pakitusi forma.

Tiriant vaisingumą atliekamas ir hormonų lygio tyrimas. Šiuo tyrimu nustatomas pagrindinių dviejų hormonų – Testosterono (T) ir Folikulus Stimuliuojančio Hormono (FSH) – lygiai. Tačiau jei yra indikacijų, gali tekti atlikti ir kitus hormonų tyrimus: Liuteinizuojančio Hormono (LH), Estradiolio ir Prolaktino. 

Ieškant tolimesnių nevaisingumo priežasčių, gali būti atliekama ultragarsinis sėklidžių tyrimas ir begalė detalesnių, tiek hormoninių, tiek lytinių ląstelių ar genetinių tyrimų. Specialistai ramina, kad net ir radus pakitimų, jie nebūtinai reiškia kokią nors ligą ar visišką nevaisingumą. Būtina tiksli analizė ir aktyvus bendradarbiavimas gydyme.

Kokie įpročiai gali lemti vyrų nevaisingumą?

Vyrų nevaisingumas gali būti susijęs su įvairiais sveikatos sutrikimais ar kenksmingais įpročiais. Vaisingumui kenkia cigarečių ir įvairių cheminių preparatų rūkymas, reguliarus, intensyvus marihuanos ir kitų atpalaiduojančių narkotinių medžiagų vartojimas, alkoholio, anabolinių steroidų vartojimas bei labai intensyvus sportinis aktyvumas, aplinka, kurioje naudojamos toksinės medžiagos, tam tikrų vaistų vartojimas, nesveika mityba. Prasta mityba siejama su neigiamu laisvųjų radikalų poveikiu spermatozoidams. Šiuo metu stebima, kad laisvieji radikalai ROS (reaktyviosios deguonies dalelės) stipriai pažeidžia spermatozoidų DNR bei formą.

Sveikatos specialistai pastebi, kad stresas, prasta psichologinė savijauta, įtampa, būsenos kurios didina kraujo spaudimąir imuninės sistemos susilpnėjimą, daro didelį poveikį vaisingumui. Kenkia ir kūno temperatūros svyravimas – fiziologiškai vyrų sėklidėse temperatūra yra keliomis laipsnio dalimis mažesnė negu bendra kūno temperatūra, todėl bet koks temperatūros pasikeitimas stipriai veikia spermatozoidų vystymąsi. Tad svarbu pasirūpinti gera savo psichologine sveikata, sveiku ir aktyviu gyvenimo būdu bei pilnaverte mityba.

Scroll to Top